What the f uck are you having for Dinner thread..

  • Please bear with us on the new site integration and fixing any known bugs over the coming days. If you can not log in please try resetting your password and check your spam box. If you have tried these steps and are still struggling email [email protected] with your username/registered email address
  • Log in now to remove adverts - no adverts at all to registered members!
You must log in or register to see images

Very early days in the snackpot industry.
 

Attachments

  • 10857796_853778244643146_4134476517189450911_n.jpg
    10857796_853778244643146_4134476517189450911_n.jpg
    58.4 KB · Views: 29
  • Like
Reactions: Sucky
You must log in or register to see images


My Mexican three bean salad.
 

Attachments

  • 10403039_752195248134780_5480434432929781792_n.jpg
    10403039_752195248134780_5480434432929781792_n.jpg
    64.2 KB · Views: 28
So what did you do mate, nip to Sainsburys and take them out the cardboard wrappings....then sell them twice the price?
It was really bizare, I was with my mate as our wives hd gone away for a girlie weekend so whilst in Sainsburys we bought some overpriced snackpots and took them home to eat. Needless to say mine was **** ( Dhal salad) my mate had a chilli con carne type thing. We ended up swopping and his wa even ****ter than mine. I think we paid around £3.25 each and I bet him I could make the dhal salad quicker and cheaper but more importantly tastier. From there it took off.
 
  • Like
Reactions: brb
It was really bizare, I was with my mate as our wives hd gone away for a girlie weekend so whilst in Sainsburys we bought some overpriced snackpots and took them home to eat. Needless to say mine was **** ( Dhal salad) my mate had a chilli con carne type thing. We ended up swopping and his wa even ****ter than mine. I think we paid around £3.25 each and I bet him I could make the dhal salad quicker and cheaper but more importantly tastier. From there it took off.

Not a bad guess on my part <laugh>
 
  • Like
Reactions: The Ginger Marks
thing is you do cheaper because you don't have all the overheads..........until you grow too quickly.
True, initially Idid everything from home. When I bought premises the price went up 50p per pot but we rebranded and improved the taste and used slightly bigger pots.
 
True, initially Idid everything from home. When I bought premises the price went up 50p per pot but we rebranded and improved the taste and used slightly bigger pots.
You cabt improve the taste of beans in a pot bro

I see them things in the supermarket and usually walk past swearing